Home > Agenda items > Kalkmoerassen (H7230) in het Heuvellandschap: knelpunten, herstel en uitbreidingsperspectieven
3 juni 2026
Veldwerkplaats

Kalkmoerassen (H7230) in het Heuvellandschap: knelpunten, herstel en uitbreidingsperspectieven

De Zuid-Limburgse Kalkmoerassen (H7230) nemen een aparte plaats in binnen Nederland. Ze vertonen meer verwantschap die in heuvellandschap van Midden-Europa dan met de rest van Nederland. Het zeer gevoelig voor eutrofiering, vooral door het in Zuid-Limburg sterk door nitraat belaste het grondwater. Kortom een zorgenkindje. Niet vreemd dat er vanuit N200 een uitbreidingsdoelstelling voor geldt.  De geringe omvang van de 2 nog resterende plekken is niet ongewoon maar in een sterk belaste omgeving is het zeer gevoelig voor invloeden van buitenaf., wat extra inspanningen vergt vanuit het beheer.

Tijdens deze veldwerkplaats nemen we jullie mee in de opzet, uitvoering en resultaten van dit onderzoek.  In de ochtend bespreken we de achtergronden, en de bevindingen van de afgelopen onderzoeksperiode (2021–2025) en delen we de resultaten van een tiental deels kansrijke terreinen in Belgisch- en Nederlands Zuid-Limburg.  In de middag bezoeken we het Kalkmoeras Weustenrade een fragment van wat ooit een veel groter hellingveen moet zij geweest. Het terreintje is recent door Natuurmonumenten gerestaureerd, en krabbelt na jaren van verwaarlozing door de vorige eigenaar weer op. In dit gebied komen allerlei problemen bij elkaar zoals vervuiling, verdroging, versnipperde eigendomssituatie, grondgebruik en zelfs bereikbaarheid. Daardoor moest een lange weg worden afgelegd om hier tot herstel en uitbreiding van kalkmoeras te komen. Binnen het complex ligt nog een paar plekken die in 2026 zullen worden heringericht.

Deze veldwerkplaats biedt daarnaast ook de gelegenheid om ervaringen van elders uit te wisselen.

 

Programma

09:30 uur               Inloop met koffie en thee
10:00 uur               Opening
10:15 uur               Sprekers aan het woord
12:15 uur               Lunch
13:00 uur               Excursie
15:30 uur               Wrap Up en borrel
16:30 uur               Einde

 

Sprekers

  • Hans de Mars (Haskoning)
  • Gijs van Dijk (B-Ware)
  • Rick Reijerse (Natuurmonumenten

 

Lees meer over dit onderwerp:

 

Samen rijden is duurzamer, leuker én goedkoper. Wij ondersteunen carpoolen met hulp van Slinger Lees meer over hoe dat werkt.

Aanmelden

Wij slaan uw gegevens secuur op conform ons privacybeleid.

Je naam(Vereist)

Factuurgegevens

Wij sturen de factuur standaard per mail. Indien anders wordt gewenst dan kan je dit noteren bij opmerkingen onderaan de vragenlijst

Adres(Vereist)

Carpoolen

Samen rijden is duurzamer, leuker én goedkoper. Wij ondersteunen carpoolen met hulp van Slinger Lees meer over hoe dat werkt.

Overige vragen

Standaard serveren wij vegetarisch, mocht je andere dieetwensen hebben dan kan je dit hier invullen.

Activiteit details

Soort activiteit:

Praktische informatie:

Kosten deelname:

Met ledenkorting*