Er komen steeds meer recreanten naar natuurgebieden. Dat leidt waarschijnlijk tot meer natuurwaardering bij de mens, maar wordt niet gewaardeerd door de vogels in deze gebieden. Door bezoekersstromen en lawaaiige recreatievormen worden vogels van hun voedsel afgesneden, hun levenskansen worden verminderd en hun voorplanting komt in gevaar. Voor sommige vogelsoorten is recreatiedruk de belangrijkste factor voor hun achteruitgang.
Het is belangrijk om de gevolgen in beeld te hebben maar evenzeer met welke maatregelen je de gevolgen kan beperken. Effectieve maatregelen zijn onder meer vaste routes en vaargeulen, goede zonering en recreatievrije gebiedsdelen, in combinatie met communicatie en handhaving.
Karen Krijgsveld, onderzoeker bij Wageningen Environmental Research heeft samen met collega’s alle beschikbare kennis over deze vraagstukken uit onderzoeken en rapporten gehaald en op een rij gezet. Dit is gedaan op verzoek van Vogelbescherming Nederland. Zij neemt ons in vogelvlucht mee door het thema recreatie en vogels.
Dick Groenendijk, ecoloog bij PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland heeft hier al de nodige ervaring mee in de duinen tussen Zandvoort en Schoorl. Hij reflecteert vanuit de praktijk op dit vraagstuk.
Lees meer over dit OBN Kennisuur
Dit webinar is georganiseerd op donderdag 14 september 2023. De presentatie die tijdens het webinar is vertoond vind je hieronder.
- Presentatie Dick Groenendijk
- Onderzoeksrapport Verstoring van vogels door recreatie (website Vogelbescherming)