N12.06 Ruigteveld

Beheertypen N12.06 Ruigteveld hoort bij:

N12 Rijke graslanden en akkers

Laagveen- en zeekleilandschap

Nat zandlandschap

H6430 – Ruigten en zomen

Algemeen

De successie naar bos kan in deze ruigten lang achterwege blijven. Vaak is er plaatselijk vlier of wilg aanwezig als verspreide struiken of struweel. Deze kunnen echter weer afsterven en weer in ruigte overgaan. Deels kunnen ook meer grazige plekken voorkomen, zeker bij begrazing. In de droge ruigte kan ook riet domineren.

Ruigtevelden kunnen rijk zijn aan insecten en bij een begrazingsbeheer soms ook ruimte bieden aan veel kruiden. Het beheertype ruigteveld is met name van belang voor een aantal vogelsoorten zoals blauwborst, sprinkhaanzanger en soms velduil.

 

Afbakening

  • Het beheertype Ruigteveld omvat grootschalige droge ruigten met plaatselijk struweel.
  • Natte rietruigte valt onder het beheertype moeras.
  • Kleinschalig voorkomende ruigte in afwisseling met andere beheertypen, zoals Moeras, bostypen en graslandtypen worden als onderdeel van deze beheertypen gerekend.
  • Ruigten die onderdeel zijn van een eenheid die groot genoeg is om onderdeel uit te maken van grootschalige dynamische landschappen worden tot het daaronder vallende beheertype gerekend.

 

Bron: BIJ12 Index Natuur en Landschap

 

Gerelateerde OBN onderzoeken

Helaas, geen gerelateerde OBN onderzoeken gevonden.

Gerelateerde overige publicaties

Maaistrategieën voor insectvriendelijk maaibeheer

- feb 2025

Bramenland Nederland – Soortenrijkdom en natuurwaarde

- mei 2024

Gerelateerde activiteiten

Komende activiteiten

20 mrt 2025Veldwerkplaats

Bodembiologie

16 apr 2025Veldwerkplaats

Insectvriendelijk maaibeheer

Afgeronde activiteiten

19 okt 2023Webinar

De ene braam is de andere niet